POLIN News

Tylko prawda Cię wyzwoli!

Techniki manilulacji – Stawianie fałszywej tezy / założeń początkowych

Wpis poświęcony jednej z technik manipulacji na przykładzie jednego z największych, najbardziej wyrafinowanych i tym samym najbardziej szkodliwych, manipulatorów z internetu – Krzysztofa „Atora” Woźniaka.

Wstęp

       Dzisiejszy wpis jest poświęcony jednej z technik manipulacji i omówię go między innymi na przykładzie jednego z największych, najbardziej wyrafinowanych i tym samym najbardziej szkodliwych, manipulatorów z internetu – Krzysztofa „Atora” Woźniaka – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, w przeciwieństwie do innego manipulatora, którego słowa również się pojawią – Vladymira Putina, prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Stawianie fałszywej tezy / nieprawdziwych założeń początkowych

       Technika, którą dziś omawiamy polega na stawianiu z gruntu nieprawdziwych założeń początkowych po to, by później w nie brnąć, rozwijać je, analizować. Budować całą narrację, tyle, że ze względu na błędne u samych fundamentów tezy początkowe, nigdy nie będzie możliwe zrozumienie prawdziwych przyczyn problemu. Można by to porównać do leczenia objawowego, które bez zdiagnozowania źródła choroby będzie nieskuteczne lub skuteczne jedynie na chwilę, ale choroba powróci, gdyż cały czas jej źródło nie zostało właściwie zdiagnozowane.

Przykład "Atora"

      W wieczornym materiale pt. „Polacy Mają Dość! Wychodzi w Nawet w Badaniach, Ale Politycy Olewają! – Analiza Ator Finanse opublikowanym w dniu 11 lutego 2024 r., na kanale YouTube – „Wideoprezentacje”. który zamieszczam poniżej:

      Ator stawia – zresztą nie po raz pierwszy, fałszywą tezę. W 3 minucie i 20 sekundzie nagrania Ator wypowiada następujące słowa:

To nie jest tak jak twierdzi rosyjska propaganda, że to dlatego, że my, Polacy chcemy zająć te ziemie i już przyzwyczajamy mieszkańców do naszej waluty. To dlatego, że za sprawą przyzwolenia polityków rządzących polską na skubanie nas z kasy, Ukraińcy mieszkający na Zachodzie swojego kraju, mają tak dużo „złotówek” z pracy polskiego podatnika, że aż się sklepy dostosowały.

      W powyższych słowach jest cały szereg manipulacji. Każde zdanie jest głęboko zmanipulowane, ale po kolei. Tak, owszem rosyjska propaganda twierdzi:

że to dlatego, że my, Polacy chcemy zająć te ziemie i już przyzwyczajamy mieszkańców do naszej waluty”

      Powyższe zdanie byłoby prawdziwe, byłoby bliżej prawdy, gdyby zamiast słowa „Polacy” użyto słowa „Polska” lub powiedziano by: „rządzący Polską”. Ponieważ jednak tego nie zrobiono, jest to zwykła manipulacja. Chyba wielu z Was, Drodzy Czytelnicy zauważacie, że rządzący naszym krajem nie reprezentują naszego interesu, co więcej, działają wbrew naszej woli i przeciwko nam – realizując interesy obcych ośrodków władzy. Pośrednio lub bezpośrednio stoją za tym Chazarowie (Chazarzy) i to ich interes jest tutaj realizowany. Kim są? Skąd pochodzą? Aspekty te omówiliśmy szerzej w tym wpisie, do którego przeczytania bardzo zachęcam.

      Dalej Ator powiedział, że:

To dlatego, że za sprawą przyzwolenia polityków rządzących polską na skubanie nas z kasy”

      I to zdanie faktycznie polega całkowicie na prawdzie. Ator rozróżnił „Polaków” od „rządzących Polską”, jednak przestrzegam przed hura optymizmem, gdyż Ator jest jedynie jednym z wielu tzw. „wentyli bezpieczeństwa” systemu, którego zadaniem jest manipulowanie tymi, którzy wiedzą już, że jeśli głównym nurcie, tzw. „mainstreamie” – jeśli w ogóle powiedzą jakąś prawdę, to tylko dlatego, że ktoś się pomylił. Dalej Ator stawia tezę, będącą głównym obiektem dzisiejszej analizy, mówiąc:

„Ukraińcy mieszkający na Zachodzie swojego kraju, mają tak dużo „złotówek” z pracy polskiego podatnika, że aż się sklepy dostosowały.”

      Ator świadomie wprowadza nas w błąd czyniąc błędne u samej podstawy założenie. Robi dokładnie to samo co politycy tyle, że na innym odcinku.

      I tu wracamy do słów prezydenta Federacji Rosyjskiej, Vladymira Putina czy ogólnie, rosyjskiej propagandy, mówiących o tym, że:

my, Polacy chcemy zająć te ziemie i już przyzwyczajamy mieszkańców do naszej walut”

      Jak pisałem wcześniej, nie „my Polacy” tylko „rządzący Polską” a jeszcze dokładniej ośrodki władzy, na usługach których są zarządzający naszym krajem. Przeciętny człowiek, nie znając dziedziny jaką jest „Psychologia”, w szczególności jednego z jej działów „Psychologii społecznej” skazany jest na „wiarę” w słowa różnej maści podstawionych „autorytetów”. Jednym z nich – skierowanym do wcześniej wskazanej grupy, czyli tych, którzy wiedzą już, że w „mainstreamie” – w najlepszym wypadku jest tylko mała część prawdy; jednym z nich jest Ator a także jego przyjaciel”, TW Jackowski.

Skutki stosowania omawianej techniki manipulacji

      Jak napisałem we wstępie, nie da się wyleczyć choroby, nie diagnozując jej prawdziwej przyczyny. Z tej właśnie przyczyny Drogi Czytelniku, nigdy nie zrozumiesz co w istocie ma miejsce. Na każdym kroku jesteś wodzony przez „wodzicieli” działających na rzecz systemu w kierunkach, które dla systemu są korzystne. Jednocześnie Twoja uwaga i świadomość odciągane są od prawdziwych przyczyn różnych wydarzeń. Wydaje się Tobie, że im więcej treści prezentowanych przez wszelkiej maści „autorytety” (kościelne, moralne, etyczne, polityczne, naukowe, itp.) pochłoniesz, tym będziesz lepiej poinformowany. Zadaj sobie pytanie, czy faktycznie czujesz się lepiej poinformowany, czy może jeszcze bardziej skołowany. Czy wiesz już co i dlaczego ma miejsce czy w dalszym ciągu zastanawiasz się dlaczego pewne rzeczy mają miejsce. Czy w dalszym ciągu zastanawiasz się, gdyż nie rozumiesz, dlaczego Ukraińcy w Polsce:

 • otrzymują socjal niby dla uchodźców wojennych?
 • nie są wyłapywani i odsyłani na front?
 • wożą” się drogimi samochodami?
 • kupują mieszkania?
 • są preferencyjnie traktowani przy otrzymywaniu mieszkań socjalnych lub przy przydziale z TBS (Towarzystwa Budownictwa Społecznego)?
 • mają dostęp – na warunkach lepszych niż Polacy, do Sytemu Opieki Zdrowotnej?
 • znajdują zatrudnienie na prestiżowych stanowiskach – tym samym stają się częścią „elity” społeczeństwa. Pamiętacie słowa Jarosława Gowina?
źródło: „Gowin: Powinniśmy zacząć ściągać do Polski przyszłe elity” – Bankier.pl 2019-09-05

lub inne kwestie, takie jak omawiana w tym wpisie manipulacja ze strony Atora:

 • „Ukraińcy mieszkający na Zachodzie swojego kraju, mają tak dużo „złotówek” z pracy polskiego podatnika, że aż się sklepy dostosowały.”
 • oznaczanie produktów wyprodukowanych na Ukrainie jako produkty wyprodukowane w Polsce – chodzi o kod kreskowy
 • inne – wstaw sobie Drogi Czytelniku cokolwiek chcesz i zobacz czy dany aspekt jest już zrozumiały dla Ciebie

      Wiedz też, że są planowane wspólne posiedzenia rządów Polski i Ukrainy o czym możesz poczytać tutaj.

źródło: „Będzie wspólne posiedzenie rządów Polski i Ukrainy. Znamy listę tematów” – Business Insider 2024-02-09

      Niezmiennie, nie będę nigdy namawiał Cię, Drogi Czytelniku do „wierzenia” mi, ani komukolwiek „na słowo”. Zawsze będę zachęcał do poszukiwania informacji na własną rękę, ale ponieważ nasz czas się kończy, to zastanów się czy może być jakaś inna przyczyna takiego stanu rzeczy, spójrz na kwestie związane z Ukrainą i Polską przez pryzmat zaproponowany przez nas. Spojrzenie, któremu poświęcona została nasza strona oraz profil na Pejsbooku i kanał na YouTube.

Inne spojrzenie

      A co jeśli zmienimy optykę? Spojrzymy na te aspekty z innego punktu widzenia? Co jeśli to wszystko to elementy łączenia tego co zostanie z Ukrainy, z tym co zostanie z Polski? Przyjmijmy, że twór, który powstanie z połączenia tych dwóch obszarów nazywa się POLIN. Czy to właśnie o ten POLIN, o którym Andrzej Juda bredzi co jakiś czas? P.o. Prezydenta RP, Andrzej Duda mówił wielokrotnie, że „tu jest POLIN„. W lutym 2018 roku, Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Centre of Krakow) wypowiedział między innymi takie słowa:

Nikt w Polsce nie wie, ile tak naprawdę ma w sobie krwi żydowskiej” czy:

Polacy i Żydzi niosą w sobie tysiąc lat wspólnej historii

      Załóżmy, że to także element tego samego planu, który jest realizowany od początku 2020 roku. Celem finalnym jest zbudowanie nowego, światowego imperium, „od Lizbony do Władywostoku” (cyt. Vladymir Putin), ze stolicą w POLIN, o czym pisałem w tym wpisie. To dlatego Centralny Port Komunikacyjny (CPK) zostanie zbudowany – lotnisko godne nowej stolicy świata. Manipulator, który jest bohaterem dzisiejszego wpisu, najwyraźniej dostał zgodę na mówienie o tej kwestii i w jednym niedawnych materiałów zostało wspomniane o potencjalnym przeznaczeniu CPK. Odpowiedni fragment a także cały materiał znajdziesz tutaj.

      Czy teraz pewne kwestie wydają się Tobie, Drogi Czytelniku, bardziej zrozumiałe?

Komentarz

       Ator wraz ze swoim przyjacielem, TW Jackowskim manipulują Tobą okrutnie. Pamiętasz, gdy w jednym z materiałów razem, w okresie, gdy rząd PiS-u szykował ustawę zwaną dla niepoznaki „Ustawą o obronie ojczyzny” – co mogło i powinno skutkować protestami? Ci dwaj wspólnie wtedy przestrzegali nas – oczywiście dlatego, że im tak na nas zależy, bo takie dobre duszyczki są … i uczciwe; przestrzegali nas, by nie włączać się do protestów, bo szykują się prowokacje? Żadnych protestów przez to nie było. Taka jest ich rola. Mają nas „na miękko” wprowadzić w zmiany, których normalnie byśmy nie zaakceptowali.

       Dokładnie tą samą technikę, ukierunkowaną do tego samego odbiory stosuje nijaki Maciej Podstawka. Co ciekawe, obaj lubią stosować tytuły klickbajtowe i podobnie przygotowują grafiki do swoich materiałów. Wygląda to tak, jakby “czerpali” z jednego źródła. Co jeszcze ciekawsze, nagle oba kanały zaczęły powuszać dokładnie te same tematy, których wcześniej nie chcieli ruszać. Pomyśl, o czym to wszystko może świadczyć …

       A czy pamiętasz Drogi Czytelniku, jak to – zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie, która potencjalnie ma rozszerzyć się również na nasz kraj; czy pamiętasz jak Ator mówił wtedy, że „trzeba będzie iść i walczyć za kraj”? A czy zwróciło Twoją uwagę, że w późniejszych materiałach zaczął mówić, że niedługo zniknie z YouTube sugerując, że go zbanują? Jakoś nie miało to miejsca. Ten jeden tydzień, przez który jego kanał był zawieszony – w ten sposób system buduje „legendę” swoich ludzi. Ostatnio wprost sugeruje nam, że ma problemy zdrowotne i może umrzeć … jakże to wygodne po tym wszystkim co zrobił.

       Omawiane techniki manipulacji spokojnie możesz, wręcz powinieneś ekstrapolować na inne aspekty życia publicznego. W połączeniu z innymi technikami manipulacji, gdzie Ator jest jednym z ogniw, innym jest jego „przyjaciel”, TW Jackowski, utwardza się w Tobie przekonanie co do – z gruntu nieprawdziwych tez. W tym miejscu ponownie odeślę Cię do zapoznania się ze zrozumieniem z „Eksperymentem Ascha”, którego omówienie znajdziesz tutaj a przykłady zastosowania w praktyce znajdziesz tutaj. Jest to wiedza z gatunku tych absolutnie podstawowych, które powinieneś poznać, by nie dać sobą manipulować.

Żródła zewnętrzne

2 thoughts on “Techniki manilulacji – Stawianie fałszywej tezy / założeń początkowych

 1. I love what you guys are usually up too. This kind of clever
  work and coverage! Keep up the excellent works guys I’ve
  added you guys to my personal blogroll.

  1. Thanks; this can be very helpful in reaching people outside Poland, because what they do with all of us should be common knowledge. Only increasing human consciousness gives us all a chance to live out their plans.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Najnowsze wpisy