POLIN News

Tylko prawda Cię wyzwoli!

2014-08-09 Sejm RP – Wystąpienie Donalda Tuska w sprawie polityki wschodniej, w szczególności Ukrainy

W trakcie debaty nad wnioskiem PiS o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska oraz wotum nieufności dla szefa MSW, Bartłomieja Sienkiewicza, tematem dominującym była Ukraina.

Wstęp

       W trakcie debaty, pierwszym, który zabrał głos był prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Wystąpienie prezesa możecie Państwo w całości obejrzeć tutaj.

       Po jego wystąpieniu głos zabrał Przewodniczący Rady Ministrów, Donald Thusk. Całość tego wystąpienia możecie obejrzeć Państwo poniżej a dalej przytoczę najważniejsze cytaty z wypowiedzi.

Cytaty

              Polska, póki jestem premierem polskiego rządu, nie stanie na czele antyrosyjskiej krucjaty. Polska będzie prowadziła tak jak do tej pory, odpowiedzialną politykę wspierania suwerenności Ukrainy i myślę, że z bardzo dobrymi skutkami – jak do tej pory. (…) Staramy się unikać i będziemy to robić, takich działań, które naraziłyby Polskę na zbyt wielkie koszta. Tak, dzisiaj w Europie mamy bardzo wyraźnych przeciwników i konkurentów – jeśli chodzi o naszą politykę wschodnią Unii Europejskiej. Tylko, że jest dokładnie odwrotnie niż to pan zasugerował w swoim wystąpieniu.

Otóż jeśli dzisiaj istnieje pewien problem, który musimy codziennie, permanentnie rozwiązywać w relacjach ze wszystkimi, bez wyjątku partnerami europejskimi, to jest problem eliminowania, czy redukowania tego fałszywego obrazu, że Polska to jest rusofobiczny kraj z rusofobicznymi władzami i ktokolwiek w Polsce rządzi, zawsze Polska będzie organizowała Europę w jakiejś awanturze antyrosyjskiej.

To jest tak napraw jeden z najpoważniejszych dylematów polskiej polityki dzisiaj, nie tylko w Europie, także wobec Stanów Zjednoczonych (…).

Z całą pewnością tego typu nieodpowiedzialne wypowiedzi jak pańska; to znaczy, że Polska powinna stanąć na czele takiej krucjaty antyrosyjskiej, z całą pewnością utrudniają a nie ułatwiają ciężką pracę polskiej dyplomacji.”

Podsumowanie

              Co się zmieniło od tego czasu? Między innymi szefowa Oscara, znaczy Donalda Thuska, była Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, odeszła z polityki.

             Jednocześnie koalicja PO-PSL straciła władzę w 2015 roku, gdyż w czerwcu 2014 roku wybuchła “afera podsłuchowa“.

            Her Thusk dostał kolejną szansę od Amerykanów i widać już od samego początku nowej kadencji, że będzie równie usłużny wobec USraela, jak miało to miejsce za rządów PiS.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Najnowsze wpisy